Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
Share Thread:
Secret Forest NEDEN Tarih Oldu?
SECRET FOREST NEDEN TARİH OLDU?
Türkiye Bağımsız Oyun Geliştiriciliğinin Tarihi

Evet ilginç bir konu başlığı üzerine konuşmak isterim. Aslında Secret-Forest ve Hiper Oyun gibi toplulukların devamı olarak sayabileceğimiz günümüz modern oyun toplulukları. Genelde 2016 sonrası BAU gibi ÜNOG gibi oyun geliştirme toplulukların kurulmasıyla da yeni bir oyun geliştirme kitlesi oluştu. Genelde bu kitleyi mobil ve hyper-casual oyunların aşırı yaygınlaşmasıyla ve oyun geliştirmenin aşırı kolaylaşmasıyla doğru orantılı olarak değerlendirebiliriz. Unity sınırsız bir kaynak sunmuş durumda bu da oyun geliştirmenin tüm dünyada popülerleşmesine neden oldu. Peki konuyla ne alakası var?

Biliyorsunuz ki bizim gibi belki bir iki forum sitesiyle beraber Türkiye'deki ilk oyun geliştirme topluluklarından birisi sayılabiliriz bir nevi newgrounds,ludum dare gibi. İngilizce bilgisi çok yeterli olmayanlar için alternatif sayılabilirdi S-F gibi forum siteleri. Bir çok insan 2010 öncesi dönemde bu gibi sitelerden bilgi edinebilirdi özellikle Flash as2, as3 oyun geliştiriciliği ve animasyon dallarında. Unity vs. henüz yaygınlaşmamıştı, peki neden biz modern çağa adapte olamadık ve şuanda secret-forest sadece bir anıdan ibaret hale geldi? 

1-Site yöneticilerinin umursamazlığı, olsa olur olmasa da olur kafasında oldukları için maalesef düşen aktifliğe karşı hiçbir önlem alınmadı zamanında. Eski sitelerin yedeklerine bile ulaşamıyorsak burada bir sorun vardır.
2-Forum sitelerinin yerini Facebook'a bırakması. Günümüzde Facebook bile artık kullanılmıyorken 2010'larda Facebook veya Youtube gibi sitelere yayılmadığımız için kendi kabuğumuza çekildiğimiz için değişen çağa adapte olamadık.
3-Flash sisteminin HTML'ye ağır bir şekilde yenilmesi ve diğer oyun geliştirme araçlarının gelişmesi ki Flash'ın asıl amacı oyun geliştirme değil o yüzden diğer bir çok programa göre oyun yapması daha zor ve karmaşıktı bu yüzden insanların başka alternatiflere yönelmesi doğaldı.
4-Topluluk bir noktada birbirine yardımcı olmak yerine birbirine zarar veren bir yapıya bürünmesi. Artık insanlar birbirine yardım etmek yerine birbirini çekemez sürekli tartışan laçka bir ortama dönüşmüştü ki insanların bundan dolayı çok yakındığını hatırlıyorum.

Şimdi neden bu konulara değindim? Çünkü şuanda o kadar popüler bir konu ki oyun geliştiriciliği ve dünyası bu site indie oyun devriminin bile öncesinde vardı. Secret-Forest'de zamanında doğru kararlar alınsaydı muhtemelen günümüzdeki dijital oyun toplulukların önderliğini yapıyor olacaktı aslında Türk bağımsız oyun tarihinde çok önemli bir yer burası kimsenin bundan bahsetmemesi ise bizim ayıbımızdır bu konuda sadece yöneticileri suçlayamam. Aranızda hiç modern oyun topluluklarına bir göz gezdiren olduysa samimiyetsiz ve ego kokan ortamı fark etmiştir çünkü ciddi çıkar ilişkileri dönmekte. S-F'nin ise çok temel oluşmuş bir kültürel yapısı vardı ki zamanında S-F'de günlerini aylarını harcamış olan insanlar ister istemez buradaki kültürün etkisi altında kalmıştır. Peki biz neden başarısız olduk? Resmen belgesel konusu..

En büyük problemlerimizden biri zamanında dernekleşmemiş ve sosyal medya yönetiminde çağdışı kalmamız olarak nitelendirebiliriz aslında. Birçok insan burada amatör takılmaktaydı belki sayılı azınlık oyun ve animasyon alanında kendini profesyonel hale getirmeye karar verdi. Daha çok şey yazılabilir bu konu hakkında ama şimdilik burada bırakmak en iyisi. En azından bir kişi bile okusa benim için değerlidir.
[-] Aşağıdaki 5 kullanıcı Fatalem kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? 3Q12W, babafingo, Hydra, Visual917, Göktürkçü
Katılıyorum. Aslında şu an Discord'da dönüyor bu olayların hepsi.

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
Haklısın aslında ama şöyle bir şey var ki sitenin en aktif olduğu zamanlarda çoğumuz ortaokul - lise başındaki çocuklardık. Dernekleşmek falan bizim için çok zordu. Yöneticilerin bir adım atması vs gerekiyordu ama yapılmadı sebebi nedir bilmiyorum. Buranın hala hayatta olmasına çok sevindim bu arada. Aktiflik olmasa da buranın bir anı olarak durması bile çok güzel. Benim için çok önemli bir yer Secret-Forest. Burayı okuyan olursa eskilerden çok selamlar olsun.
[-] Aşağıdaki 3 kullanıcı RaideN kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? emreyvz, 3Q12W, Visual917
(11-06-2022, Saat: 00:31)RaideN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Haklısın aslında ama şöyle bir şey var ki sitenin en aktif olduğu zamanlarda çoğumuz ortaokul - lise başındaki çocuklardık. Dernekleşmek falan bizim için çok zordu. Yöneticilerin bir adım atması vs gerekiyordu ama yapılmadı sebebi nedir bilmiyorum. Buranın hala hayatta olmasına çok sevindim bu arada. Aktiflik olmasa da buranın bir anı olarak durması bile çok güzel. Benim için çok önemli bir yer Secret-Forest. Burayı okuyan olursa eskilerden çok selamlar olsun.

Aynen öyle. Ben de anı olmasını amaçlayarak ayakta tutuyorum. Eski ortamı 15-20 kişi için boşa canlandırmaya çalışmayı anlamsız buldum.

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
[-] Aşağıdaki 1 kullanıcı Visual917 kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? RaideN
Aynen öyle biraz anlamsız kalıyor. Hepimiz büyüdük koca koca adamlar olduk. Benim bile kaç sene sonra aklıma geldi de foruma girdim. Burayı ayakta görmek güzel ama bir şekilde. Umarım uzun süre devam ettirebilirsin teşekkür ederim sana emeklerin için.
[-] Aşağıdaki 2 kullanıcı RaideN kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? babafingo, Visual917
ah be ertan abi
[-] Aşağıdaki 1 kullanıcı xdemir7 kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? Visual917
Ucuncusu haric her birine katiliyorum. Ucuncusune katilmama nedenim secret forest toplulugunu bir araya getiren sey flash oyunlari degildi. Foruma insanlari cekmek konusunda baya iyiydi bence ama genel olarak nice-to-have'di bence.

Ek olarak, forumun dagilmasinin ana nedenlerinden bir tanesi bence cok uzun suren bakim calismalari. Tam olarak ne kadar surduklerini animsamiyorum ama aylarca (belki bir sene civarinda) bekledigimi hatirliyorum forumun acilmasi icin. Hatta arkada su fon muzigi vardi: https://www.youtube.com/watch?v=VnG09qT6xKU :D.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi