Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
Share Thread:
Erzurun Oyunu ve Proximity
ERZURUN OYUNU ve PROXIMITY

Erzurum oyunu bu kadar patlayınca Proximity Games'in de Secret Forest'da bilinirliliği olduğunu anımsadım ve burada bu konunun tartışılmamış olması ilginç geldi. (aktiflik olmasa bile)

[Resim: https://cdn1.ntv.com.tr/gorsel/bzzcjVqYj...9162165034]

Erzurum ile ilgili bir çok tartışma ve yorum var internette. Sizler ne düşünüyorsunuz Erzurum oyunu hakkında? Sizce şuanki ilgi ve alakayı hak ediyor mu? yoksa gereksiz bir coşku mu? Ve dini ve milli duyguları sömürdüğünde dair eleştirilere katılıyor musunuz? Merak ediyorum.

"Benim düşüncem, bence bu kadar büyütülecek bir oyun değil ama bu kadar ağır eleştirilecek bir oyun da değil. Fakat anlamadığım nokta şu. Bu oyunun büyümesine neden olan Influencer'lar sonra hype 
büyüdüğünde bu sefer eleştirmeye ve gömmeye başlıyorlar sanki kendileri şişirmedi. Tabi üzerine daha detaylı konuşulabilecek bir konu."
Ben katılıyorum dini ve milli duyguları sömürdüğü doğru.. Para için yaptığını da kendisi itiraf etti zaten. Oyuna hiçbir şekilde fazlaca emek harcanmamış. Kullanılan font bile basit bir font ortada logo çalışması yok. Oyunun o kadar teknik hatası var ki ben de bir oyun tasarımcısı ve yazılımcı olarak utandım yani. Oyun gerçekten çok kötü.

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
(01-03-2021, Saat: 03:53)Visual917 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben katılıyorum dini ve milli duyguları sömürdüğü doğru.. Para için yaptığını da kendisi itiraf etti zaten. Oyuna hiçbir şekilde fazlaca emek harcanmamış. Kullanılan font bile basit bir font ortada logo çalışması yok. Oyunun o kadar teknik hatası var ki ben de bir oyun tasarımcısı ve yazılımcı olarak utandım yani. Oyun gerçekten çok kötü.

Görüşlerine genel olarak katılıyorum ama "Oyunu para için yapmak" sence de fazla gereksiz bir kullanım değil mi? Zaten bir ürünü para için yapmaz mısın? Bu sadece sana özel değil de herkes bunu söyleyip duruyor "Para için yapılmış belli" Ne için yapması gerekiyor ki?

Bazı şeyler için
İyi olmak yetmiyormuş
Sevilmek için, aşk için
İyi olmak yetmiyormuş
Sanatsal, estetik duygularını tatmin etmek için de yapabilir bence. Zaten öyle ortaya çıkmış birçok güzel oyun var.
(04-03-2021, Saat: 22:25)Xenoan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-03-2021, Saat: 03:53)Visual917 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben katılıyorum dini ve milli duyguları sömürdüğü doğru.. Para için yaptığını da kendisi itiraf etti zaten. Oyuna hiçbir şekilde fazlaca emek harcanmamış. Kullanılan font bile basit bir font ortada logo çalışması yok. Oyunun o kadar teknik hatası var ki ben de bir oyun tasarımcısı ve yazılımcı olarak utandım yani. Oyun gerçekten çok kötü.

Görüşlerine genel olarak katılıyorum ama "Oyunu para için yapmak" sence de fazla gereksiz bir kullanım değil mi? Zaten bir ürünü para için yapmaz mısın? Bu sadece sana özel değil de herkes bunu söyleyip duruyor "Para için yapılmış belli" Ne için yapması gerekiyor ki?

Tek amacın para olursa bu endüstride olmaz zaten yani hedefin zengin olmak olursa oyun yapamazsın. Tutkusu yaratıcılığı ve mantığı bütün bir şekilde bir dışa vurum, ifade, expression olarak yapılmalı oyunlar. Para içinden kastım buydu.

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
Yapımcıyı Rapstar 2, Secrets of Sultan Kanuni gibi Adventure Game Studio ile oyun yaptığı dönemlerden tanıyorum. Bir ara da MSN'den konuşmuştuk hatta. İlk yaptığı yapımlar ücretsiz, amatör olduğu için o zamanın şartlarına göre çok da iyi olmasa bile takdir kazanmaktaydı. O kadar yıl geçmesine rağmen kalitede bir ilerleme görememekle beraber artık amatörlüğü bırakıp büyük işlere kalkıştığını görmekteyim. Sırf para için böyle atılımlarda bulunmakta ve bu başarısızlıkla sonuçlanmakta. Bunun ilk örneğini Rapstar 3'de görmüştük aslında, AGS ile yaptığı amatör bir oyunu gerçek bir oyun parasına satmayı planlıyordu.
[-] Aşağıdaki 2 kullanıcı LojikProb kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? Fatalem, Visual917
Sorunun oyunun kötülüğünden çok sunum tarzından kaynaklandığını düşünüyorum. Yapımcının oyunu bitmiş bir oyun gibi lanse edip, ya kişiliğinden dolayı ya da kitleden aldığı gazdan dolayı kibirli tavrı tepkileri bu noktaya getirdi gibi geliyor bana.
[-] Aşağıdaki 2 kullanıcı TheEnd kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? Fatalem, Visual917
bu arada oynayacak olursa crack indirin (önermem)
ya da gibirnet oyun ağına bağlanın (bilmeyen varsa araştırsın)
Türkiye'de oyun sektörü yok yahu o kadar coder var ama elle tutulabilecek 1-2 oyun şirketi var kaliteli iş yapan. Geriye kalanlar ya amatör kalıyor ya kolay yoldan parayı kırayım diye böyle oyunlar yapıyor oradan buradan çalıp çırparak. Geçen bir Türk, Hafl Life'a sequel tarzı bir şey yapmıştı yine böyle, tam facia olmuştu. Bu oyun da böyle sanırım.
(07-04-2021, Saat: 02:18)Hellstein26 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Türkiye'de oyun sektörü yok yahu o kadar coder var ama elle tutulabilecek 1-2 oyun şirketi var kaliteli iş yapan. Geriye kalanlar ya amatör kalıyor ya kolay yoldan parayı kırayım diye böyle oyunlar yapıyor oradan buradan çalıp çırparak. Geçen bir Türk, Hafl Life'a sequel tarzı bir şey yapmıştı yine böyle, tam facia olmuştu. Bu oyun da böyle sanırım.

10 yıl öncede aynı problemlerden yakınıyorduk.

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi