Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
Share Thread:
C ile Merhaba Dünya Yazıyoruz!
Eskiden forumun asıl oluşma amaçlarından biri oyun yapımı olduğu ve bu forumda da bulunması gereken bir özellik olduğu için, basit C kodlama bilgisiyle yapabileceğiniz bir ders ile karşınızdayım :) C kodlama diliyle Hello World yazma, hadi bakalım :D

1. Öncelikle kodlama yapabilmek için IDE'ye ihtiyacımız var. Ben Dev C++ kullanıyorum, size de öneririm. Bu kod için hayli hayli işimizi görecektir :D

2. Sonrasında IDE'mizi açıyoruz. CTRL + N kombinasyonu ile boş bir C dosyası açıyoruz.

3. Öncelikle kütüphanelerimizi çekmemiz gerekiyor. Bu yüzden en üste şu iki kodu yazıyoruz.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

4. Şimdilik her şey tamam. Asıl kısımlara geçme zamanı. /* */ arasındaki yazılar benim yorum satırım olacak, kod satırları üzerinden anlatacağım.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>

/* Bir tane ana fonksiyon oluşturmalıyız ki kodlarımız çalışabilsin :) */
int main()
{
        /* Artık kodlarımızı bu satırların içine yazabileceğiz.
        Bizim ekrana bir şey yazdırabilmemiz için "printf" isimli fonksiyonu kullanmalıyız.*/

printf("Merhaba Secret-Forest!");  /* Sonuna ";" işareti eklememiz şart, yoksa IDE bu satırı okumayacaktır. */

return 0; /* Kodların sona erdiğini ve döndürdüğünü göstermemiz için bunu da yazmamız gerekiyor. */
}

İşte "Merhaba Dünya" yazmak oldukça basit :D Şimdi biraz daha şekillendirebiliriz.

Kod:
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h> /* Bakın bunları sakın unutmayın kodlarınız gerçekten çalışmaz :D */

int main()
{
     /* Eğer "\n" kullanırsak bir satır atlarız, "\t" yazarsak büyük boşluk bırakırız. */
     printf("\nBir alt satirdan merhaba Secret-Forest!");
     printf("\n\tBir alt satir ve tab ile yazilmis bir Secret-Forest yazisi.");

return 0;
}

Şekilli bir şekilde de yazmayı başardık! Artık farklı kombinasyonlarda farklı yazılar yazabilirsiniz :)

Bu kategorinin boş kalmaması için elimden geldiğince ekstra dersler anlatabilmek çok isterim, umarım da nasip olur :D Şimdilik görüşmek üzere, hoşnut kalın!

[-] Aşağıdaki 2 kullanıcı Kabus kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? Arthedain, Visual917
Neden C? C ile günümüzde ne yapılabilir ve neden C# veya C++ değil?

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
(24-10-2019, Saat: 22:30)Visual917 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden C? C ile günümüzde ne yapılabilir ve neden C# veya C++ değil?

Daha basit diye :D

[-] Aşağıdaki 1 kullanıcı Kabus kullanıcısının mesajını beğendi:
  ? Visual917
(27-10-2019, Saat: 14:04)Kabus Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-10-2019, Saat: 22:30)Visual917 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Neden C? C ile günümüzde ne yapılabilir ve neden C# veya C++ değil?

C daha basit değil ki C++ ve C# daha basit : D

Now my inner dialogue is heaving with detest
I am a martyr and a victim and I need to be caressed
I hate that you negate me, I'm a ghost at beck and call
I'm failing and placating, and berating myself for staying

I'm a fool.
Ah, I'm a fool.
(12-12-2019, Saat: 13:25)Visual917 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-10-2019, Saat: 14:04)Kabus Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

C daha basit değil ki C++ ve C# daha basit : D
Bizim bilişim hocası
C++ ve C# tan önce C öğrenmeyi tavsiye etti

Youtube: Ceylanli
[Resim: https://media.tenor.com/OcqUuF5W1-cAAAAM...turkey.gif]

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi